picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

How is John Steinbeck's The Grapes of Wrath characteristic of American life in the 1930s? A. It's a political drama about corrupt politicians taking advantage
multiplacation facts that have a product of 32
The SI unit for speed is
Milton lost his sight in childhood. a. True b. False
write six number sentences that equal 16
Why does the fact family for 81 and 9 have only two number sentences
Which of the following best describes the United States government? a. Dictatorship b. Direct democracy c. Representative democracy d. Executive rule
What influences the cuisine of particular countries?
Westerners who ruled territories directly denied the influence of natives because
predict the cost of 5 pounds of banana if 2 punds cost $1.16