johndoe4550
johndoe4550 johndoe4550
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

four bottles cost 2.5 dollars. Find the price of each bottle

Respuesta :

sweetchrono
sweetchrono sweetchrono
  • 11-11-2020
63 cents (rounded from .625)

To get the price of each bottle, all you would have to do is divide 2.5 by 4, so 2.5/4.

Then you would get .625, and round to .63. To check if it’s the right answer, just multiply .625 by 4.

Hope that helps !
Answer Link
skehillj skehillj
  • 11-11-2020
You divide 2.5 from 4 and get 63 so $.63
Answer Link

Otras preguntas

Which three countries have chosen women to lead them?A.) Italy, France, and LiberiaB.)Canada, Liberia, and GermanyC.)Chile, Liberia, and GermanyD.)Cuba, Liberia
Read the following passage as I carry the last box is full of legal papers outside I tripped
o As Shown Between Brackets:1. We drink coffee every morning. (Ask a question).2. They travelled to Cairo yesterday. (Negative). 3. He drinks tea in the morning
PLEASE ANSWER RIGHT AWAY
What is the value of x?
Two important natural processes that release carbon into our atmosphere are A) combustion and decomposition B) decomposition and respiration C) photosynthesis
A recent poll taken by the national ice cream industry shows that 32% of the population names vanilla as its favorite ice cream flavor. A sample of 200 people s
can someone help me?!!!!!
The destruction of the World Trade Center in 2001 by members of al-Qaeda represented which form of terrorism? Understanding Terrorism: Select the best answer f
The tendency of an element to react with other elements to produce compounds