elishamahoney
elishamahoney elishamahoney
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

louis bought 1 1/4 pounds of r0ast beef at $2.00 per pound and 2 1/2 of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

if he bought roast beef for $2 a pound all you have to do is multiply the fraction by the amount to see how much it cost for the roast beef then you do the same for the turkey and add the two numbers together

Answer Link
account473390
account473390 account473390
  • 11-11-2020

Answer:

yum

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An object at rest increases its velocity to 10m/s in 3 seconds. What is its acceleration
One of the original purposes of the Bill of Rights was to restrict the power of government over the lives of individuals. True or False?
Ecosystems are in danger from all of the following except
I need the answers to these if somebody can help me I will Mark brainiest please show work
100 POINTS!!!!!!!!!!!The bottom one is < 1 and < 3
Which ruler was most responsible for uniting Greece and building an empire?
felix bought 5/6 pound of peanuts. He ate 3/4 pounds of peanuts. How much did felix hace left
Businesses are required to provide reasonable physical accommodations to people with disabilities under the Americans with Disabilities Act of 1990. Individuals
Determine the slope of the line J(0,0) K(-2,8)
Worth: 10 pointsNote: Please help! Got only a few minutes left.