prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a constitutional provision that forbade any state from denying suffrage on the basis of race, color, or previous condition of servit
What is the architecture design at grand central terminal?
Which of the following is a major contributor to soil erosion? Agriculture, Urban development, invasive species, deforestation
Red ribbons are wrapped around all the columns of a building. Each ribbon does not overlap itself. Each column has a radius of 3 feet. if all the ribbons are ta
Are the following triangles similar? Justify your answer.
5 is the result of 12 more than 3/4 of some number. What is the number?
¿sabías que los primeros viajes de turismo espacial ya (realizarse) antes de la segunda mitad del siglo xxi?
what is musical decisions?
@bawbdmo is this answer correct?
What institution is created by a society to create and enforce public policies? the civil service a senate the chief the government