edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Write the decimal 2 as a percent
A tool use to quickly develop quality database design by reusing commonly available data models which are applicable to the enterprises requirements and customi
complete the pattern 486,162,54,18
Electric charges can only be transferred through a process called conduction. please select the best answer from the choices provided t f
Why is it difficult to find fossilized plants and animals in the same place?
These types of writers discover their ideas while writing
Find the distance from P to l. Line l contains points (-4,2) and (3,-5). Point P has coordinates (1,2).
1.) To boost the local economy, a city business bureau provides discounts to area attraction for people attending conventions, hoping this will encourage them t
what is xy=16 what kind of conic section is it?
wat is greenhouse effect