mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

Which distance is shorter, africa to south america or africa to australia?
Assume that uâv=1uâv=1, â¥uâ¥=2â¥uâ¥=2, and â¥vâ¥=1â¥vâ¥=1. what is the value of 2uâ(10uâ6v)2uâ(10uâ6v)?
A train averages a speed of 90 miles per hour across the plains and 37.5 miles per hour through the mountains. If a trip of 300 miles took 3 hour and 48 minutes
The video shows a collapsing cloud of interstellar gas, which is held together by the mutual gravitational attraction of all the atoms and molecules that make u
2. An astronaut weighs 104 newtons on the moon, where the strength of gravity is 1.6 newtons per kilogram. What is her mass?
Lleno - vacío : subir - __________ quedar bajar parar alcalde - ayuntamiento : __________ - comisaría cuadra conductor policía __________ - metro : peatón - cal
Mark made a business trip of 259.5259.5 miles. he averaged 59mph59⁢mph for the first part of the trip and 57mph57⁢mph for the second part. if the trip took 4.
4. In the eighteenth century, the viceroyalty of New Spain was the largest and most prosperous European colony on the North American continent. Why do you thin
Write an equation in standard form of the line that contains the point (-5,6) amd is perpendicular to 4x-y=3
What role does imagery play in tapping into subconscious memory?