Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

which explains why Ben weather staff expression became uncompanionable? A. he dislike Mary B. he is exhausted from working so hard C.talking from working so har
What organisms do scientists use to produce large amounts of specific proteins
define atomic mass and molecular mass​
How will the movement of water affect a survey if it is transferred from a hypotonic solution to a hypertonic solution? Question 5 options: The cell wall will d
Which uses the word exaggerate correctly? The way to school was exaggerate that morning. My cousin likes to exaggerate when he tells stories. The story was quit
What is a gathering place in a Ancient Greek
Which unit of measure is best for measuring how much a bicycle weighs
Solve for n: c= 6n−5g /11t
Please help...i really need it due tomorrow
What is the difference between a rough draft and a final draft? A= the Final draft has been drafted but not revised. B= the final draft has been revised but not