sloaneyblue sloaneyblue
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

selena paid $15.00 for 6 gallons of gasoline what was the price per gallon

Respuesta :

CarolineJayamaha
CarolineJayamaha CarolineJayamaha
  • 11-11-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Is Selena paid $15 for 6 gallons and you want to find the price for one gallon, all you need to do is divide the price of 6 gallons ($15) by the number of gallons (6).

15/6 = 2.5. Your answer is $2.50. Hope this helps ^-^

Answer Link

Otras preguntas

Find the line of symmetry for the parabola whose equation is y = 2x 2 - 4x + 1.
Calibration of a measuring instrument is the process of breaking in the instrument when it is new. the process of putting oil in all the moving parts of the ins
What is an equiangular polygon ?
Changez les temps des verbes dans les phrases un utilisant "Je doute que" et "Je ne doute pas que" (20 phrases en totale) Fais attention au subjonctif. Il ne fa
Given: 3x < 3. Choose the solution set.
Then went to high school in Massachusetts is it A complete sentence B run on or C fragment?
One day at St. Philip's High School, 1/2 of the pupils walked to school, 1/5 of the pupils came to school by bus, and the remaining 57 pupils came by car. What
Read the sentence below: My English teacher was very practical. She had a lot of comma sense Which correctly explains the pun in this sentence and the word or w
11 out of 25 as a percentage
How much power does a hair dryer require to transform 198 000 J of energy in 15 mins?