powgzeko powgzeko
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ricardo bought 3 pounds of gummy bears for $7.77. What is price per pound for the gummy bears?

Respuesta :

noahaceja
noahaceja noahaceja
  • 11-11-2020
Answer: To find the price per pound we must divide 7.77 by 3, 7.77/3=2.59. So the price per pound for the gummy bears is 2.59$.
Answer Link
MathuePat5429
MathuePat5429 MathuePat5429
  • 11-11-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

given abcd efgh what is the measure of h
CALLING ON K12 STUDENTS... I'm in Honors Geometry and am so stuck on the end of the year Trig in Baseball assignment... Anybody has completed it???? We can help
During which stage of the listening process would you determine how well you understood a speech?taking notesactive involvementevaluationpreparation
PLEASE I NEED HELP FRENCH IS HARD PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME!!!!!! NO GOOGLE TRANSLATE Describe your town. Include at least six places there are (il y a) i
who do most progressives tend to believe
How does nh3 and ca(OH)2 form OH- ions in water?
The air is polluted by _____ sources.
What is the approximate surface area of the sphere 15yd? A: 225 yd^2 B: 707 yd^2 C: 1,767 yd^2 D: 5,301 yd^2
PLEASE HELPWas the Hammurabi code appropriate for the time? Would it work today? Why or why not?
What is the average rate of change of f(x) = −2x + 1 from x = −5 to x = 1?