gxhxhxxbxh gxhxhxxbxh
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Patrick paid $12 for
25 pounds of candy.
How much did each
pound of candy cost?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 12-11-2020
$12/25 pounds

12/25= $0.48

$0.48/pound is your answer
Answer Link
lucindah
lucindah lucindah
  • 12-11-2020

Answer:

48 cents each pound

Step-by-step explanation:

Divide $12 by 25 pounds.

12÷25=0.48

Answer Link

Otras preguntas

In Mandatory Military Service in America, which statement from Point best identifies the author’s belief about a volunteer army? Question 11 options: a) “…the
A pure substance has a/an _______ composition. A/An _______ is composed of two or more types of matter that can be present in varying amounts. A solution is a/a
Which number on the map represents the country of Iraq?
Which would not be considered a human activity contributing to the loss of biodiversity on earth??
Please help me name them. Grade 5
Why is it not possible, except in rare cases, to appeal a lawsuit before the lower court issues a finding? The reason for an appeal is to review the judgment of
State if each angle is an inscribed angle. If it is, name the angles and the intercepted arc.
What is the sum of the first 23 terms of the series : 44 + 39 + 34 + 29 + 24 + .... A. -253 B. -310.5 C. 759
Please help!! ASAP thanks
What did the Nineteenth Amendment provide?A) equal voting rights for men and womenB) free education for allC) abolition of slaveryD) ban of alcohol in the Unite