jkdididjjsjdj jkdididjjsjdj
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 5 1/2 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound to the nearest cent?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 20-11-2020

Answer:

Unitary cost (per pound)= $0.682

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total cost= $3.75

Total pounds= 5.5 pounds

To calculate the unitary cost of each pound, we need to use the following formula:

Unitary cost= total cost / total pounds

Unitary cost per pound= 3.75 / 5.5

Unitary cost per pound= $0.682

Answer Link

Otras preguntas

In a direct democracy, who votes for government policy
Lana has finished writing her research paper. What should she do next?
Paula is training to take part in a fun run for charity .paula weight 65.5 kilograms before she started her training. she has lost 3500 grams.how much does she
According to the excerpt, Faulkner believes that a young writer must
What is the empirical formula for C2H6?
Which statements are true about an emotional appeal? (Select all that apply.) This appeal draws on a person's morals, values, or sense of right and wrong, as
Domain of two functions
Which of the following are not true about gene ? Check all that apply
The federal government created Washington Territory in 1850 because
which formula gives the average rate of change of f(x) over the interval [8,12]?