kaylinjones62
kaylinjones62 kaylinjones62
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store buys cell phones from the manufacturer for $34.40 and marks them up by 85%. What is the sale price of the phones in the store?

Respuesta :

isabellafernandez21
isabellafernandez21 isabellafernandez21
  • 12-11-2020

Answer:

$5.16

Step-by-step explanation:

34.40 divided by .85 is 29.24. Subtract the diffrence of 34,40 and 29.24 which is $5.16. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Is harry is very overweight how might his weight affect his excerise
Compounds that contain a fused ring system are called
What executive department conducts foreign relations
I need help with this english question pleeeas asap)
Being aware of expiration dates helps A. prevent foodborne illness B. determine nutritional value C. increase ingredient variety D. prepare recipes faster
hypothesize how the evolutionary history of cells might have differed had endosymbiosis not occurred?
Heidi plans to purchase a pickup truck. the range available for negotiation is the difference between the sticker price and the
The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of meat)? Enter your answer as a decim
Christina can paint 420 square feet in 105 minutes. Which unit rate describes the scenario?4 square feet per minute square foot per minute1 square foot per 4 mi
Which statement best describes the Louisiana Purchase? President Jefferson decided to purchase the Louisiana Territory from France. President Jefferson only int