tidos427 tidos427
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of ground beef costs $5 At this rate, what is the cost of 3 pounds

Respuesta :

mccammonalissa272
mccammonalissa272 mccammonalissa272
  • 12-11-2020

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

if one pound is $5 and we need 3, then we can multiply the price of one pound by 3. (3×$5) This gives $15

Answer Link
mariahwubker mariahwubker
  • 12-11-2020
$15. if one is 5, you would do 5x3, to get your answer of how many 3 pounds is
Answer Link

Otras preguntas

who needs a talking buddy..........I'm available​
Did the European alliance system of the early 1900s achieve its goal? Explain​
Ali was swimming along the bottom of his backyard pool at a depth of 6 feet then he pushed off the bottom and rose 4 feet what is ali's position now relative to
Vocational training often teaches __________ skills with a(n) __________ approach. A. impractical . . . outdated B. practical . . . hands-on C. academic . . . t
Tyler’s brother works in a shoe store. The store was selling a pair of shoes for $80. They now are on sale for $50. What is the percentage of markdown on the sh
Put these numbers in order from least to greatest. 9.48 8.9 8.49 9 98.4​
How do the descriptions at the beginning of Stave 3 reflect the Christmas traditions discussed in the article "History of Christmas"? How do the similarities be
Yo siento el asiento muy incómodo. *
can you help for Fiverr English test?
Simon has 12 dollars before he started a new job. He then got a new job that pays him $ 6 per minute.