4300253496 4300253496
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

At an online fruit dealer, it costs $39 for 75 cases of bananas. What is the unit price?

Respuesta :

carolinapfeil carolinapfeil
  • 12-11-2020

Answer:

$0.52 cents per banana. $39 divided by the 75 bananas

Step-by-step explanation:

Answer Link
sandsmathtutoring sandsmathtutoring
  • 12-11-2020

Answer:

$0.52

Step-by-step explanation:

When finding the unit price, we use divide the certain number of units of an item by the number of units

So for this question we will divide 39/75 to get a result of $0.52

Answer Link

Otras preguntas

usely i get up at 6:00
a^2=-42+13a solve by factoring ?
How do you simplify -9(10n-8)+4n?
I don't understand 6k-6k+8-12k
Please help In the sequence below the first term is 2 and each term after the first is k times the preceding term where k is a constant. What is the value of th
what is the coefficient for the formula 6C6H12O6?
Lea buys 20 picture frames. Some are 4 in. by 6 in. frames which cost $5.80 each, and the rest are 5 in. by 7 in. frames that cost $9.60 each. She spends a tota
A certain bacteria doubles the number of its cells every 20min. A scientists puts 50 cells in a culture desk. How many cells will be in the culture dish after 2
You bike for 2 hours at a speed no faster than 17.6 mph. Write an inequality that represents the possible number of miles you bike.
What is 4(x+3) thank you