rjrmm4
rjrmm4 rjrmm4
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is an example of a Unit Rate?

A 10 pounds of apples cost $4.

B Each marker costs $0.50.

C Steve runs 3 miles in 20 minutes.

D A half sub costs $2.50.

Respuesta :

cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 12-11-2020

Answer:

B each marker cost $.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence from Gandhi's autobiography and answer the question that follows. Betrothal is a preliminary promise on the part of the parents of the boy and
A representative democracy is a system of government that
Match each system of equations to the diagram that represents its solution.
If anyone could please help me with this I would greatly appreciate it!!
A 60-vibration-per-second wave travels 30 meters in 1 second. Its frequency is
What is the value of x? Enter your answer in the box.
Hi I really would like somhelp with this answer I’m stuck on this !! Please answer ASAP
The bass rock is home to the largest population of what?
Carlo is wondering what causes plants to grow at different rates. Carlo’s hypothesis is “Plants will grow more when the day is longer.” What would be the differ
Why does the family decide to spend a day in the country? A. To look for a happier place for Gregor to live B. To be away while the cleaning lady kills Gregor C