jennymgonzalez jennymgonzalez
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 4 blow pops for $2.00 from the concession stand. How much would she have to pay for 13 blow pops at this rate?

Respuesta :

lewisb65
lewisb65 lewisb65
  • 12-11-2020

Answer:

$6.50

Step-by-step explanation:

If she bought 4 blow pops for $2.00, each blow pop is $0.50.

You then multiply the cost for each blow pop ($0.50) by the number of blow pops she will buy (13).

Answer Link
andira321
andira321 andira321
  • 12-11-2020
26 blow pops 2❎13=26
Answer Link

Otras preguntas

Mónica Mañana voy a explorar cuevas. Necesito ___ _. a. pagar la entrada b. parque c. qué
GIVING BRAINIEST Which of these statements regarding the settlement of Texas is NOT accurate? A) Anglo settlement in Mexico started only after Texas became
can someone help please
Parker drew a triangle with no cogruent sides and a 95° angle. Classify the triangle by the lengths of its sides and measures of its angles. Explain
If a= 1/2, b= 15, and c= 9. Then what does 2ac make?
10 POINTS WILL MARK BRANILEST!!!! Great Pyramid of Giza is located in Egypt. It has a height of 460 ft and width of its square base is 55 ft (a) What is the are
Which point in a triangle is equidistant from the vertices of the triangle? A. the point of intersection of the altitudes B. the point of intersection of the
Which of these was created to build a common or shared sense of nationalism in American civic culture?
Find the measure of the largest angle in ABC if a = 12, b = 8 and c = 13.
Explain the concept of “trial by jury” and how it can be traced back to Rome