bchxhxhb bchxhxhb
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 pounds of apples cost $1.89 how much do 5 pounds cost

Respuesta :

studyehs studyehs
  • 12-11-2020

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

divided by 3 then multiplied by 5

give brainliest please!

Answer Link
Anita2005
Anita2005 Anita2005
  • 12-11-2020

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Sodom and gomorrah and the neighboring cities how many
The name 3-chloro-2-propylbutane is not an accepted name for the compound described. what would be the correct name for this compound?
How many grams of oxygen are in 56 g of c2h2o2?
f(x)=3x^2 - x + 2 and g (x)=5x^2 - 1. Find f(g(x)) show step by step
What is the difference between incomplete dominance, codominance, polygenic inheritance, and multiple alleles? give an example of each?
When is the presidential election in brazil?
1. 4 1/3 Yard = _____ Feet 2. 2 1/6 Yard=_____ Feet 3. 1 1/5 Tons=_____ Pounds 4. 4 1/2 Kilograms=_____Grams 5. 2 1/2 Pounds=_______Ounces 6. 5 1/4 Gallon=___
The length of a rectangle is 5 meters less than 3 times the width. The perimeter is 46 meters. Find the width.
The major weakness of the league of nations was that it a. had no military power. b. did not include the soviet union. c. was used by adolf hitler to gain po
A chemist dissolved crystals of an unknown substance into water at room temperature. He found that 33 g of the substance can be dissolved into 100ml of water. W