midnight5346
midnight5346 midnight5346
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

I can’t remember how to do this if I try a bit longer I can probably figure it out but not sure exactly. Please If anyone can help so I can come back and check it later

I cant remember how to do this if I try a bit longer I can probably figure it out but not sure exactly Please If anyone can help so I can come back and check it class=

Respuesta :

serenavass
serenavass serenavass
  • 12-11-2020

Answer:

£2.38

Step-by-step explanation:

2.5 cost £1.40

4.25 cost £ x

so x=(4.25*1.40)/2.5=5.95/2.5=£2.38

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate of 36 gal in 12 min
One kilometer is equal to 0.62 miles. Which best describes the relationship? A. Linear and proportional B. Linear and non proportional C. Non linear
a number cube has faces labeled 1 through 6. what is the probability rolling a 7
What is the capital of New Hampshire the state that cast the deciding votes to ratify the constitution
Prove jklm is a parallelogram
. If 200g of fat is used for 8 cakes, how much is used for 3 cakes?
fill in the blanks Energy flows in __________ direction in an ecosystem while nutrients ____________.
a number cube has faces labeled 1 through 6. what is the probability rolling a 7
A circle has a diameter of 15 feet. What is the circumference of the circle? (Express your answer using π.) A.15/π ft. B.15π ft. C.30π ft. D.π/15 ft. Help me
50 is 40% of what number??????