quan987654321 quan987654321
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

calvin paid 3.00 for 10 juice boxes.what is the unit rate in cost per box?

Respuesta :

itsjay251 itsjay251
  • 10-10-2016
You basically have to divide 10/3 which will give you a decimal 3.3 so that would be your unit rate PER each box. Just multiply 3.3 by the number of boxes.
Answer Link
MonkeyLover123
MonkeyLover123 MonkeyLover123
  • 10-10-2016
the rate would be that you have to divide 10/ 3 and that will get you your answer. which will give you a 3.3 repeated per unit box. then multiply the 3.3 by the whole thing


Answer Link

Otras preguntas

how do nutrients and energy allow changes in animals
what are two ways a population can decrease in size?
which number is greater 4,000 or 30,000
which contributed to hitler's rise to power in germany
Which sentence best describes a scientific theory
jack drove at an average speed of 47.3 miles per hour for 2.5 hours. how far did he drive? 118.25 49.8 44.8 18.92
if a circles circumference is 15 inches, what is its radius?leave the symbol "pi" in your answer.
expand and simplify 3(x+2)+2(x-1)
30-34 I don't understand this problem can someone please help
a building block is in the shape of a cube with each side length of 5. what is the volume?