kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP!!!!!!!!!!!! Read the excerpt from Chapter 4 of Wheels of Change. Annie Londonderry wasn't the only one who pushed the limits of time and distance on h
Describe one or more advantages of producing needed proteins such as insulin through genetic engineering
The second industrial revolution was spurred by inventions such as the
Why can't conduction and convection occur in space?
If 20 percent of 40 percent of a number is 10 greater than half the number, what is the number? A. -500/21 B. -500/3 C. 200 D. 200/21 E. 210
Explain how we use work and energy to complete everyday tasks.
it is foolish to believe that you can be whatever you want to be, especially if everyone else has the same dream. what u think?
How was western europe affected by the collapse of the roman empire?
What is the value of this expression when a = 3 and b = -2?
A sporting good store sells soccer balls for a regular price of $40 each.If a team buys 20 or more soccer balls,the store offers a discount of 15% off the price