rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

name the first animal that was domesticated by man​
Out of the Seneca Falls Convention was born the _________________________________________________, which sought to advocate for rights for women that they did n
For the following exercises, find the average rate of change of the functions from x = 1 to x =2. 24. f(x) = 4x − 3
Read the excerpt from a student’s essay. In “The Most Dangerous Game,” Rainsford must face not only Zaroff, but he must confront his own assumptions about life.
based on “The World, on turrtles back” which statement best describes the iroquois attitude toward nature and the environment?
Writing Exercises 352. How do you decide which pattern to use?
What is an METAPHOR for (Some Advice to Those Who Will Serve Time in Prison by Nâzım Hikmet Ran)
The volume of the cube is 8 cubic inches. Find its side.
evaluate if y=4 and z= -2 7y+z=?
Nathan Drake is considering borrowing $10,000,000 for 25 years with a loan that has an interest rate of 18.65% p.a. The loan agreement calls for 25 equal annual