mayrigarcia781
mayrigarcia781 mayrigarcia781
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jamie ate 3 of the dozen of donuts you bought. He said he will pay his portion of the cost of the
donuts. If his portion is $1.95 what was the cost of the dozen of donuts? (Write and solve an
equation for credit!)

Respuesta :

richardnan2005
richardnan2005 richardnan2005
  • 10-12-2020

Answer:

7.8$

Step-by-step explanation

1.95 times 4 gets you the answer

if 3 donuts cost 1.95, then 12 donut's cost is 1.95 times 4

Answer Link

Otras preguntas

What is the primary purpose of writing a lab report?
rewrite log(3)+4log(x) as a single logarithm
I need help with this math question 167/100 = blank/100
Which is the most accurate statement about word choice? A. Precision of word choice is not important in speaking or writing. B. Precision of word choice is m
50 is 40% of what number??????
Solve proportion 5/7=a/35
How does estimation help you place the decimal point when multiplying
The character Jack Skellington appears in which 1993 Tim Burton film
Name the original eight reindeer from the 'Twas the night Before Christmas' poem
What is the main idea of Franklin’s Albany Plan of Union? Select one: a. Albany and Boston should join in a trade agreement. b. All the English colonies in Amer