daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22 oz. of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

sela32305 sela32305
  • 10-12-2020

Answer:

$0.13  per oz

Step-by-step explanation:

since you have $2.86, you have to split it into 22 ounces. You divide the 2.86 and the 22oz. and get 0.13

Answer Link

Otras preguntas

to one decimal place 1.3511
Graph the lines by finding the points of intersection with the axes (intercepts): y=2.5x+5 Please answer fast THANKS
Solve 2/3=11/x . Round to the nearest tenth. 18.3 16.5 7.3 12.5
Native American Myths: The World on the Turtle’s Back- In the center of this Venn Diagram, identity 3 things the left handed twin and the right handed twin have
What is the theoretical yield of bromobenzene in this reaction when 32.0 g of benzene reacts with 69.3 g of bromine?
what is the answer of 8 (-12)
Kim has $45 to spend for a day at the zoo, she pays $17 for admission, $8 for lunch, and $4 for a snack A. use integer
in how to eat an ice cream cone when does the author give instructions for taking an ice cream cone from the cashier
round 592,655 to the nearest hundred thousand, ten thousand, and thousand
A whale dives at a speed of 3 feet per second. What is the change in the position of the whale relative to where it started after 12 seconds?