sabrina36047
sabrina36047 sabrina36047
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.16. Based on this information, how much should 18 eggs cost?

Respuesta :

louisandharry2912 louisandharry2912
  • 10-12-2020

Answer:

$3.24

Step-by-step explanation:

2.16 / 12 = 0.18

0.18 per egg

0.18 x 18 =3.24

18 eggs = $3.24

Answer Link

Otras preguntas

2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____.
Skateboard Revenue: A skateboard shop sells about 50 skateboards per week for the price advertised. For each $1 decrease in price, about 1 more skateboard per w
There are 15 black mice in a cage. The ratio of all mice to black mice is 5:1. How many mice are in a cage?
who invented watermelon
Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in all.A. Write an inequality that
What is the additive inverse of 4x
if you flip the coins 1000 times, what fraction do you expect would come up as:2 heads?2 tails?1 head and 1 tail?PLEASE HELP!!!!!
The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
Describe an example of a fossil that consists of an entire organism