ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Express 1010 miners in examiners. Answer in units of Eminer.
for 8 days of very hot weather, the water level in a lake dropped 3 inches per day. on the ninth day, storms raised the level 6 inches. Write and find the value
How did Monsieur Loisel pay to replace the necklace his wife lost?
why is it important to use proper vocabulary when referring to historical events
Please help and explain how you did these problems :) help me with 14,16,18,20,22
How did the surprise on pearl harbour change the opinion about the war
Idk how to solve these questions
why do we analyze literature ?
write ten-hundredths in standard form
the color purple is a broadway musical produced by oprah winfrey and based on alice walker's pulitzer prize winning novel. a. true b. false