bubblefish05
bubblefish05 bubblefish05
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

a farm lets you pick 4 cups of peanut butter for 10$ . How many cups do you get per dollar?

Respuesta :

lrb267spam lrb267spam
  • 11-12-2020
You get 0.4 cups per dollar at the farm.
Answer Link
8450205
8450205 8450205
  • 11-12-2020

Answer : 2.5 cups per dollar

Step-by-step explanation:

You need to find to unit rate 4 cups divided by 10$ is 0.40$. Then you need to divided 0.40 into a dollar (which would be 1.00) so 1.00 divided by 0.40 is 2.5 cups

Answer Link

Otras preguntas

Which field illustrates the influence of Greek mythology and symbolism?
Evaluate f(x)=8(2)^x x=-3
if the discriminant of a quadratic equation is positive, which of the following is true of the equation? A. it has two complex solution B. it has two real solut
Find the difference of 16 5/8 and 12 9/12.
How does government carry out its purpose?
The cycle of a traffic light at an intersection of two streets is 35 seconds​ green, 7 seconds​ yellow, and 18 seconds red. If you reach the intersection at a r
Carmen needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 28 pencils for $ 5.29 . Brand B has a pack of 48 pencils for $ 8.47 . Find the unit price for each brand
You are designing a miniature golf course and need to calculate the surface area and volume of many of the objects that will be used to build the course. a. Th
Please help me find the area of the polygon
I dont know what one it is