stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

Many applications ask, "Why did you leave your previous position?" Choose the best answer out of the examples below.
PLEASE HELP!!! I’LL GIVE BRAINLIEST!!!!
Translate We never talk into Spanish by filling in the missing letters: _o_o_r__ ___ca_______
Which sentence is written correctly? O The scores of the contestants are as follows, Jackson, 6: García, 9. Chen, 8 O The scores of the contestants are as follo
Five times the difference of a number and 12 minus 4 times the same number is – 36. What is the equation?
plssss helpp brainliest will b givenn
Who did Alexander Hamilton endorse in the election?
Mark and jada share 5 yards of ribbon, How much will each get?
What has to occur beforehand in order for someone to shoot a free throw?
Emelio is going to China on vacation. He can take one bag for free, but if the weight of the bag is greater than 45 lb, he must pay a fee. Emelio knows his bag