shakhinaa1 shakhinaa1
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of chicken from Key food for $19.95. You can also buy 4 pounds of chicken from TraderJoes’s for $18.00. Which one is the better deal?

Respuesta :

JonasMayhugh JonasMayhugh
  • 11-12-2020

Answer:

key food has the better deal

Step-by-step explanation:

19.95/5 = 3.99 per pound and 18/5 = 4.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

naturally occuring methods of recombining DNA within species to increase variation include all but
A ____ is a program that is installed without the permission or knowledge of the computer user, that is designed to alter the way a computer operates, and that
Graph the lines y = 3x, y = 3x - 3, and y = 3x + 3. What do you notice about the lines? Make a conjecture based on your observation. It says chemistry but it'
Everything please, and thank you
How were the Latin American policies of President Theodore Roosevelt and President Wilson similar ?
i need help can yall help me
In statistics, the middle value of an ordered set of values is called what?
What do long increases in real GDP most often signify? a. economic decline b. a lateral economic shift c. economic stagflation d. economic growth
How Can I Devide. 2 by 3
Tony Berlant's first influences were van Gogh and Matisse. True False