smart3367 smart3367
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store to gallons of milk cost $7.20 and 5 gallons of milk cost $18 write an equation relates the total cost T to the gallons of milk purchased M

Respuesta :

2936198 2936198
  • 11-12-2020

Answer:

$7.20 + (5 x $18) = T

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When did harambe die
simplify 81 to the negative 3 fourths power.
Can A fire extinguisher kill A Human Being
what is a psychiatric report
how far should paki choi be grown apart ?
ethics deals strictly with legal interpretations of what is right and wrong. true or false
Online concert tickets cost 37 each plus a service charge of 8.50 per ticket. The web site also charges a transaction fee of 14.99 for the purchase. You paid 21
if t-13 =52 then 52 =t-13
Consider the line y=9x-5. Find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point (5, -4). Find the equation of the line that
what is terminal velocity?