Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

In the banquet scene what complaint does macbeth make about
When a student combed his dry hair for a long time, his hair began to stand up. Which of these has MOST LIKELY happened? A) The comb and hair have become charge
How can I find the reflection of a figure?
What is the result of a successful revolution? Check all that apply. winning independence from a governing country unseating a current leader and naming a new
Mining companies use this reaction to obtain iron from iron ore: fe2o3(s)+3 co(g)→2 fe(s)+3 co2(g) the reaction of 167 g fe2o3 with 83.5 gco produces 73.1 gfe
Virginia supply offers their customers trade credit with terms 2/15, net 30. this implies that:
coat that usually cost $123 is marked 1/3 off what is the sale price of the coat
Which BEST describes Jerry's place among the boys swimming from the rocks? He is as an outsider. He is a welcome newcomer. He is their youngest group member. He
define imperialism .
which of the following statements best represents the difference between a script director and a script editor? a) a script director works in television, and a