Bairbry
Bairbry Bairbry
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sarah purchased 2 pounds of cheese for $8.00. Arun purchased ½ pound of cheese for $2.50. How much more does Arun pay per pound of cheese?

Respuesta :

Nicholthegreat
Nicholthegreat Nicholthegreat
  • 11-12-2020

Answer:

$1 more per pound

Step-by-step explanation:

Sarah: 8/2= $4

Arun: 2.5*2 = 5

Arun pays $1 more per pound of cheese than Sarah

Answer Link
lllmaddielll
lllmaddielll lllmaddielll
  • 13-12-2020

Answer:

2.50x2=5

Step-by-step explanation:

2.0+2.0=4

.50+.50=1

4+1=5

Answer Link

Otras preguntas

If x = 45, y = 63, and the measure of AC = 4 units, what is the difference in length between segments AB and AD? Round your answer to the nearest hundredth. 0.
Which answer is a solution for x if x 4 = 21
We have to do creative writing and that is lot my best thing so anyone who is an English master please help and it is also it is about the picture we write in 3
How many seconds are in the month of February?
How many states does it take to amend the constitution?
Jamie can't decide whether or not to do her homework or watch Netflix. What is she experiencing?* 1)dramatic irony 2)man vs. man 3)man vs. self
What causes anions and cations to form ionic bonds?
What was true about the end of Reconstruction?
plss help why is 2/4 a rational number
6. What does Juliet say about her parents grief over Tybalt's death?