potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

Correct first answer= Brianliest!PLEASE WOULD REALLY APPRECIATE IF YOU’D HELP ME OUT:’(
On a recent trip Jeremy and Frank drove 790 miles on 33 1/3 gallons of gas. How many miles per gallon did their car get on this trip?
Help me please please
Which of the following is an ethical issue caused by the doubling of computer power every 18 months?
Twice a number is added to three times it’s square. If the result is 16, find the number.
Question 1 of 5 2 Points What is the correct definition of metabolism? O A. The process of decomposing organic matter by bacteria, chemical action, or heat. O B
a person who studies crafts or trade
By what percent will a fraction change if its numerator is decreased by 20% and its denominator is decreased by 60%?
I saw children sledding down the hill. What is the object of a preposition in this sentence.
Use the given information to write an equation for each parabola below: The parabola has focus (4, –1) and directrix y=–4