itsmadison111
itsmadison111 itsmadison111
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

cami bought a pack of 6 books for $18.48. what was the unit price

Respuesta :

TehGOD
TehGOD TehGOD
  • 11-01-2021

Answer:

$3.08

Step-by-step explanation:

To find the units price you would just divide $18.48 by 6 which gives you $3.08

Answer Link
aidenboy720
aidenboy720 aidenboy720
  • 11-01-2021
$3.08 per hour if thats the question
Answer Link

Otras preguntas

A box is made from a square piece of cardboard by cutting 2 inch squares from each corner and turning up the edges of the piece of cardboard is X inches square
What ways to avoid excavation hazards ?
Call me Ishmael is the opening line of which American novel?
List and explain three major ways that words in a language change overtime. Use complete sentences in your response. Consider using examples.
Each of 6 students reported the number of movies they saw in the past year. This is what they reported: 19, 15, 5, 19, 19, 17 Find the mean and median number
Estoy enferma desde hace tres semanas
Which statement best summarizes President Theodore Roosevelt’s views about conservation? 1. Environmental issues are best decided by the private sector. 2. U
Which of these best describes a use of a biostimulation?
At 1 atm, equal masses of H₂O(s), H₂O(l), and H₂O(g) have(1) The same density(2) The same distance between molecules(3) Different volumes(4) Different Percent c
The goldfarb company manufactures and sells toasters. each toaster sells for $23.75 and the variable cost per unit is $16.25. goldfarb's total fixed costs are $