evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

Надписами над кожним словом частини мови: Мова – це не тільки простий символ розуміння, бо вона витворюється в певній культурі, в певній традиції. В такому разі
2022 English a Write how you spent your last holiday. not less than 250 word.
Find the distance between the points (-5, -4) and (7, -4).
Write a two-column proof for each statement (ignore that it says a paragraph proof, my teacher said to just do a two-column proof instead)
Someone help please
2. What is the best response to this client? a. "Support groups often make adults feel better mentally and physically." b. "I can't imagine sitting around and t
Most Hellenic greeks supported their lives by
"Everyone has the right to take part in the government of his country, directly or through freely chosen representatives. The will of the people shall be the ba
the diagram shows a rectangle 0.5cm length, 7cm width. four of these rectangles are put together?​
Make L the subject of the formula in T= 2H √L/G[tex] \sqrt{ \frac{l}{g?} } [/tex]​