chinarose470
chinarose470 chinarose470
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on school lunches. After buying five of them, you have $15 left. How much did each lunch cost?​

Respuesta :

thesmallerguy26 thesmallerguy26
  • 11-01-2021
each lunch costs $2 because 5 lunches times $2 equals $10
Answer Link
msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 11-01-2021

Answer:

2 each

Step-by-step explanation:

simple math

Answer Link

Otras preguntas

What reason did robert e. lee give for turning down the offer to lead the us army during the civil war?
A cube-shaped cooler measures 9 units long. What is the volume?
What is the answer to this question?
In the circle below, stack A D with bar on top is a diameter and stack A B with left right arrow on top is tangent at A. Suppose m stack A D C with overparenthe
Which statement about traditional African songs is correct? A. The songs were about freedom from slavery. B. The songs were in the smooth jazz style.
7m - 9n for m = 7 and n = 5
Show how 3.5n+4(5 1/4n-1.5) is equal to -21(2/7-7/6n) worth 50 points, please answer quickly!! <3
Based on the following calculator output, determine the mean of the dataset, rounding to the nearest 100th if necessary. 1-Var-Stats 1-Var-Stats x ˉ = 218.28571
A 2-dimensional figure is graphed on the coordinate plane with vertices at (0,5), (3, 5), and (0,20) Part A: What is the figure? Part B: When the figure is rota
Which of the following is not a contributing factor to environmental policy decisions? a. human health b. availability of natural resources c. environmental hea