kaylalenobody1027
kaylalenobody1027 kaylalenobody1027
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

6 cupcakes cost 14.70. how much is each cupcake.

10 points :)

Respuesta :

btsustan
btsustan btsustan
  • 12-01-2021

Answer:

2.45 per cupcake

Step-by-step explanation:

Answer Link
Soulene
Soulene Soulene
  • 12-01-2021

Given: 6 cupcakes cost 14.70.

To find: The cost of each cupcake.

Answer:

To find the cost of each cupcake, we'll have to divide the total amount by the number of cupcakes.

Cost of one cupcake = cost of 6 cupcakes/number of cupcakes

Cost of one cupcake = 14.70/6

Cost of one cupcake = 2.45

Therefore, the cost of each cupcake is 2.45.

Hope it helps. :)

Answer Link

Otras preguntas

Help a woman out here A
How does DNA impact the function of enzymes? Can anyone help plzzz
What is John Keats middle name? and what did Keats do as his passion?
Plz help!! Prompt Explain the free silver policy supported by the People's + (Populist) Party, as well as two other goals of the movement. How did the populist
Simplify use the image to find your answer 6x3 6x6 10x3 10x6
Polygons ABCD and EFGH are similar. Find the length of CD.
Hi smart people of geography :p can I get the answer to these two questions?
How did China limit pollution during the 2008 Summer Olympics?
Why was size one of the causes of the American Revolution? It was hard for people to move around. O An island was trying to rule a continent. O A continent was
4. The poem is probably about a. a woman. b. a man. C. a broken heart. d. heart surgery. 5. It can be inferred that the subject of the poem a. is in a lot of ph