26fisash 26fisash
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? The answer has to be as money

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-01-2021

Answer:

19.4 dollars

Step-by-step explanation:

3.45= 3/4 lb    times 5.625

           7.5 lb

3.45 times 5.625=19.4

Answer Link

Otras preguntas

What is the density of a block of aluminum that has mass 27 grams of and a volume 10 cm3? 2.7 g/cm3 270 g/cm3 0.37 g/cm3 0.37 cm3/g
how is establishing causation useful in exploring the origins of the american revolution
the point (-2,6) is on the line given by which equation below?
If 3x + 6y = 69 and 2x -y =11, what is the value of Y
Every female chicken lays 4 eggs. What is the constant of proportionality for the ratio of eggs to female chickens? 4, 3, 1/3, 1/4.
Look at the figure which is the tangent to the circle? Segment OX segment RS segment PQ Segment YZ
Which of these is not usually part of the musical theater apex?
In a study on the biological bases of learning, lab rat a is given a drug that blocks dopamine activity in its brain. thereafter, the rat is placed in an operan
the concept of group think was developed by
If m 1 = 90°, what is m?