Nyleda15
Nyleda15 Nyleda15
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.

The 3-pound bags of oranges cost $4.

The 8-pound bags of oranges for $9.

Which oranges cost less per pound?

Respuesta :

butterflygirl00996
butterflygirl00996 butterflygirl00996
  • 12-01-2021

Answer:

the 3. pound bag for $4 is less.

Step-by-step explanation:

the three puns bag one is only $0.75 per pound while the 8 pound one is $0.88 per pound

Answer Link

Otras preguntas

can u help me with this problem 1/2+-2/5t-1=1/5t+t
geoffrey chaucer was known for what literary work
Kim wants to put a small fence in the shape of a circle around a tree in her backyard. She wants the radius of the circle to be 2 feet, leaving room to plant fl
According to the nebular hypothesis, how did most of the excess dust and gas in the solar system get removed?
write the following measurements in longform: 1. 4.5x30 g 2. 1.99x10-8 cm
Which best explains the surface tension of water? •capillary action, •Cohesion, •Adhesion, •Sublimation?
write the following measurements in longform: 1. 4.5x30 g 2. 1.99x10-8 cm
how does water affect sediment?
Which best explains the surface tension of water? •capillary action, •Cohesion, •Adhesion, •Sublimation?
In the mid-1300's, Mansa Musa created a strong centralized Islamic government in