jahamilton4981 jahamilton4981
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? An expression is . The cost is $ .

Respuesta :

ayfat23
ayfat23 ayfat23
  • 13-01-2021

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

✓An expression for this can be written as

f(n) = 20(n)

Where n= number of weeks of the lesson.

✓Then the cost for 6 weeks of lessons will be f(6)

f(6) = 20(6)

=$120

Hence, The cost is $120

Answer Link

Otras preguntas

How do crabs support and protect themselves without a skeleton
What was the first religion to teach monotheism
I need help with this problem. I do not know how to solve this one.Consider the functions:  f(x) = square root 3(x-1),  g(x) = x^3+1Now find each of the followi
1-which of the following was an important reason that the Framers favored a bicameral legislature? (a) both Parliament and the colonial legislature were bicamer
Solve for x in terms of a and b:x^2 - 3ax - 4a^2 = 0x = 4a, x = -a. <<<this is the answer but what are the steps to get it?
In a particular class of 27 students,17 are men.what fraction of the student in the class are men
how do snails support and protect themselves without a skeleton
how do I solve -17x+5=17+5
Solve for x in terms of a and b:x^2 - 3ax - 4a^2 = 0x = 4a, x = -a. <<<this is the answer but what are the steps to get it?
How many tenths are in one whole