cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

Why has Stella never asked anyone for a promise before?
According to the Food and Drug Administration, a product must contain less gluten than _____________ to be labeled as gluten-free.Select one:a. .02%b. .002%c. 2
During what era did police move out of politics?A. The Political EraB. The Professional EraC. The Progressive EraD. None of the above
Why did the farming population of Great Britain move towards cities in search of new job opportunities? Group of answer choices They had no other option left
Analyze the one similarity and one difference in the legitimizing and consolidating of power by two of the following empires: Ottoman & MughalsDIFFERENCE (M
Depreciation is the accountant's estimate of the cost of _____ used in the production process with the benefits produced from owning it.a.Equipmentb.Fixed asset
What is the most likely f0 of the following voiced speech segment? 1) 700 Hz 2) 50 Hz 3) 133 Hz 4) 400 Hz
Which combination of relative humidity, temperature, and dew point is possible?
Estuaries are one of the most productive ecosystems in the world, but only account for 3
bonjour pouvez vous m'aider merci le sujet: EXERCICE 1 e On pose une bille sur la surface d’une cuve contenant de l’huile. La bille s’enfonce à la vitesse v(t