niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

Yasmin is trying to decide between two schools for her eight-year-old daughter to attend. two schools brag that the average iq test score of its students is 125
What volume of gold would be equal in mass to a piece of copper with a volume of 141 ml? the density of gold is 19.3 g/ml; the density of copper is 8.96 g/ml?
Help!!!!! quadrilateral PQRS is inscribed in circle A Which statement is necessarily true
Describe the distributive property?
Which is required for both anaerobic respiration and aerobic respiration? A. oxygen B. water C. mitochondria D. glucose
Janis has found that she must consume 1600 calories a day to reach her health goals, but she doesn’t want to give up her morning cereal. Unfortunately, she ten
what are the functions of smooth muscles
what is 30 percent of 300 dollars
The correct order of marine provinces from the coast to the mid-ocean ridge in the atlantic ocean, is:
To paraphrase james madison, is there a point at which the cure for crime is worse than the disease?