jber0212 jber0212
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jillian is about to go on a road trip. She puts 14 gallons of gas in her car. She pays
$31.36 for the gas. How much does the gas cost per gallon?

Respuesta :

Ainzers Ainzers
  • 13-01-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you would divide $31.36 by 14

Answer Link

Otras preguntas

what is a large underground opening formed by weathering and erosion
The perimeter of the scalene triangle is 54.6 cm. Which equation can be used to find the value of b if side a measures 8.7 cm? 8.7 + b = 54.6 17.4 + b = 54.6 26
simplify the ratio:33 to 44
how did the great depression affect political life in Germany and Japan?
what are two ways in which philosophes sought to change the world?
In the number 8444 what is the relationship betwee n the 4s? Think about the value of each 4 to help you find your answer
What is the cleanest animal on Earth?
how did Stalin and Mussolini maintain their power?
Which statement does not describe the Jim Crow laws of the post-Civil War period? A. They made segregation illegal throughout the South. B. They were used to de
A life cycle in which organisms switch back and forth between diploid and haploid stages A. is a haploids life cycle B. is a diploids life cycle C. is an altern