7049271 7049271
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Joe buys a sub sandwich that is 8 1/2 feet long.cost per foot of sandwich is $4.20, what is the total cost, in dollars, of the sub sandwich?

Respuesta :

BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 10-02-2021

Answer:

35.7

Step-by-step explanation:

multiply 4.20 times 8, then divided 4.20 by have (2.10) add the 4.20 x 8 and 4.20 divided by 2.

Answer Link

Otras preguntas

The fluidity and stability of the plasma membrane is enhanced by the presence of ________ . a. aquaporins b. intracellular fluid c. cholesterol d. proteins e. f
1/6 as a percent to the nearest tenth
How were African Americans discriminated against during world war 2
what is an equation of the line that passes through the point (-2,-8) and has the slope of 3
what is an example of active transport
why was the battle of bunker hill important ?
What is the difference between amplitude modulation and frequency modulation​
Which state is likely to have the most tornadoes per year? California Nevada Oklahoma Washington
In the American federal system, there are _________________________ levels of government that share power. *
What differences can you identify in how China, the Ottoman Empire, and Japan experienced Western imperialism and confronted it? How might you account for those