aboodi12alsane aboodi12alsane
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

A news site offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. What is the unit price per month.

Respuesta :

shivisi shivisi
  • 10-02-2021
Divide the total cost by the amount of months
28.5 divided by 6=4.75
Answer Link

Otras preguntas

0.4(2 - q) = 0.2(q + 7)
S=L-rL solve for r how do you solve this equation
How do u say My name is _ nice to meet you! in french?
how many pairs of whole numbers have the sum of 40
What times what makes 23
How does Pericles describe Athenian democracy? Does his argument for democracy derive from fundamentle principles, such as human equality, or form the principle
true or false all integers greater than 0 are whole numbers
How can a story told in chronological order build suspence?
The Reyes family bought 4 concert tickets for $252.What was the price per ticket
how can math tools help you detect errors or inaccuracies in data