parrisyoung11 parrisyoung11
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $2.49 per pound for organic apples. What is the cost c, in dollars, of p pounds of organic apples? Write an equation to represent the situation.

Respuesta :

daniaferia05 daniaferia05
  • 10-02-2021

Answer:

$2.49p = c

Step-by-step explanation:

sorry if wrong

Answer Link
johnnylan0918
johnnylan0918 johnnylan0918
  • 12-02-2021

Answer:

c=2.49p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Case A: A long, thin steel wire is cut in half, and each half is connected to a different terminal of a light bulb. An electromagnetic (EM) plane wave moves pas
Evaluate the expression 6x + 4 9/10when x =23.
If the expression 4[tex]\frac{4\sqrt{81x^4y^2}}{x^-1/2y^-1}[/tex] is written in form ax^by^c, then what is the product of a b c?
M3L2 : Legislative Branch Notebook
find the 53rd term of the arithmetic sequence -12, -1, 10,
The first figure takes 5 matchstick squares to build, the second takes 9 to build, and the third takes 13 to build, as can be seen by clicking on the icon below
y=10(1.68)^x what is the answer?
Describe the Union of New Orleans in April of 1862
Which description best matches the graph below? Please explain why you chose the answer. I will mark you brainliest.
The pecan tree is the official tree of which state?