raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

how soes gravity effect plants
Where was Anaya's childhood library, the Santa Rosa Library?
Plants have what is called a(n)____ life cycle. Haploid and diploid, gamete and spore, alternation of generations
All organic molecules have what element in common
. Which of the following is a U.S. Department of Agriculture (USDA) agency? A. The Food and Drug Administration (FDA) B. The Animal and Plant 6 Inspection Serv
does anything multiply to -177 and add to 0?
The purpose of the expedition Buck takes with Thornton and his partners is to A. hunt for food. B. find a new camp. C. search for a gold mine. D. deliver ma
Napoleon's Continental System was designed to __________.
Parallel lines in space are coplanar. a. always b. sometimes c. never
draw a model to represent the problem. 2/3 divided into 1/3 size pieces. how many 1/3 pieces will be in 2/3?