cenmurry cenmurry
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP I NEED THIS FOR MY TEST OR MY MAMA beat me up:- Giant Eagle is selling a 12 pack of coke for $5.99. You can also get a 24 pack for $9.99. Which pack is the better buy? How do you know?

Respuesta :

Ryleeroo214
Ryleeroo214 Ryleeroo214
  • 10-02-2021

Answer:

I think the 24 pack

Step-by-step explanation:

For the 12 pack you are paying 5 cents a can.

For the 24 pack you are paying 4 cents a can.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!write an equation in slope-intercept form for the line with y-intercept 1 and slope 4.​
:) (8x2 + 7y2 – z2 + 2yz + 3xz - 5xy) (2x – 3y) slove this in vertical method​
please what is the mining of sustain​
what is relationship between human and Society​
Which of the following illustrates an agent's fiduciary duty? A. An agent believes that her principal is making a poor business decision, but she enters the agr
Local currency debt is valuable to the foreign subsidiary that has substantial local currency cash inflows from its business activities. It provides a foreign e
Solve for x. 5x + 3 – 2x = 24 X = [?]
help whats the volume of this
10 m/s 2 the acceleration of moving vehide is What does it mean? ?​
Find an equation of the line through the given points right the answer and slope intercept form