juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

Exercise physiology is the field that applies the laws of physics and mechanics to human performance. True False
7. The order of nucleotides in a DNA molecule will impact the a. Order of amino acids c. protein function b. Protein shape d. trait coded for e. all of the abov
help, thanks. (might give brain to the right answer)
I asked more than 10 times Still no steps to a solution I need to understand all the steps. The following table gives data relating the intensity of exercise
please help me thanks
Why do we need to protect our environment and ecosystem?
What were some of the groups that separated from the mainstream feminist movement to form their own groups?
The answer to this question here in the photo cause I don’t know this
When interest is earned not only on principal but also earned on interest, it is referred to as:.
Princess Fiona is locked in the tower of castle kronen. You have volunteered to rescue the princess. If the tower is 36 feet above the ground qnd you must place