velasquezrebecca7
velasquezrebecca7 velasquezrebecca7
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

2. For the competition, each band member needs $12 for food. To get to the competition, the school rents 3 buses that cost $580 each. Write and evaluate an expression for these costs.​

Respuesta :

saylorjomariahcurd
saylorjomariahcurd saylorjomariahcurd
  • 11-02-2021

Answer:

(75 × 12) + (3 × 580) = 2640

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Multiplying and Dividing numbers in exponential form
what's a verbal expression for 5m^2+2
please tell me the antonyms of.. reactivate (to restore the ability to function; to make active again) device (to create by areaging or inventing) apportion (to
If PV=NRT solve for N?
which equation represents a vertical line ? y = -x y = 12 x = y x = 12
what is an equation of the line that passes through the points (2,1) and (6,-5)?
what is an equation of the line that passes through the points (2,1) and (6,-5)?
Which of the following values "completes the square," or creates a perfect square trinomial, for x2 − 8x + ___? 8 16 –8 –16
Given f(x)=x^2+3 and g(x)=x+5/x. Find (g o f)(4)
12.02 rounded to hundreds place