carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

A bicyclist moves along a straight line with an initial velocity vo and slows downs. Which of the following the best describes the signs set for the initial pos
If you see your friend in in trouble particpating in an excessive amount of driking at a party. What do you do? Offer the friend a ride omer a ride home immedia
Can all polynomials be factored the same way? Why or why not?
Hey y'all... Can you guys help!!How is foreign employment protectional /development board supportive to the foreign employment?Use your own language!! Thanks!!​
is the value of x=3 find the value of 4x³-2x²+3x​
Evidence in the myths “The Maori: Genealogies and Origins in New Zealand” and “The Raven and the First Men: The Beginnings of the Haida” shows that the Maori an
solve 8x=5x+3 pls pls pls​
Define length.Convert 20cm into meter​
What literary term describes emotions that an author creates in a reader
prepare a dialogue between two friends about development of society .​